Efter första dagens batalj blir det grillning och kamper i arenan. Givetvis blir det i bästa Mad Max anda i arenan.
Två går in en går ut
Jag antar att de flesta sett Bortom Thunderdom (Mad Max 3). På klassiskt manér slåss man till döden och bara en får lämna arenan levande. Dessa fajter är förstås bara på kul och vi använder latexvapen. Två går in bara en går ut. Arenan är specialbyggd för alla ”post apoc” spel/lajv som arrangeras i Stråssa där Wastelands är ett av dem.
Vadslagning
För att göra det hela ännu bättre kommer alla fraktioner givetvis få satsa Dollarz på vinnarna i varje match. Dollarz är den valuta fraktionerna samlat ihop under dagens strider och bytt till sig mot t.ex. konservburkar, tunga kärnvapenmiliser och avklarade uppdrag. Det är mycket smidigare helt enkelt. Detta inbyte görs i en fredad zon mitt i spelområdet där det även finns luftfyllning. Vi kallar denna zon ”Barter Town” i sann Mad Max anda.
I arenan kommer alla deltagare kunna stå runt arenan i fem våningsplan. Arenan har bara en ingång där man går in och i värsta fall släpas ut. Det gäller för varje fraktion att heja på sin ”hjälte” i dessa dödsmatcher och insupa atmosfären. Passa på att planera söndagens strider och kanske göra en och annan ”deal” med de andra fraktionerna. Kom ihåg att mest dollarz vinner.
Batalj kommer att fixa grillning till kvällen och det kommer även finnas gott om eldar att värma sig vid. Mat kommer att kunna förbokas i webshopen innan.

